Zobacz Raport

Oparte na algorytmach sztucznej inteligencji innowacje odgrywają coraz większą rolę nie tylko w przemyśle, ale również w polskich placówkach medycznych – wynika z opublikowanego właśnie przeglądu „AI to nie sci-fi”. Wśród partnerów publikacji są z jednej strony światowi giganci, a z drugiej obiecujące i prężnie działające polskie startupy.

Nowoczesne rozwiązania to dla lekarzy i pielęgniarek znacznie więcej niż dodatkowe narzędzia pracy, a dla pacjentów to szansa na dłuższe życie i poprawę zdrowia. Nic więc dziwnego, że zorientowane na rozwój i zaspokojenie potrzeb zdrowotnych pacjenta placówki medyczne coraz częściej sięgają po innowacje oparte na sztucznej inteligencji.

AI to przyszłość medycyny

Przykłady takich wdrożeń zostały zaprezentowane w przeglądzie „AI to nie sci-fi”, który ujrzał właśnie światło dzienne. Co ważne, publikacja dostarcza nie tylko informacji o konkretnych rozwiązaniach, ale również o realnych korzyściach dla pacjentów, placówki medycznej, personelu medycznego czy wreszcie dla całego systemu opieki zdrowotnej. Zawiera również wskazówki dla kolejnych wdrożeń.

– Sztuczna inteligencja w zdrowiu nie jest sferą planów ani marzeń. To rzeczywistość, a zarazem ogromna szansa na skuteczniejsze leczenie pacjentów i efektywniejsze funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. W praktyce oznacza to szybszą i dokładniejszą diagnostykę, wdrożenie właściwego leczenia, a także optymalizację zasobów i kosztów ­­– zauważa inicjatorka przeglądu „AI to nie sci-fi”, liderka Koalicji AI w zdrowiu Ligia Kornowska.

Innowacje w praktyce

W przeglądzie „AI to nie sci-fi” został przedstawiony szeroki zakres innowacyjnych rozwiązań. Znalazły się wśród nich m.in.: aplikacja RSQ AI z systemami wspomagania decyzji dla trzech typów obrazowania medycznego (RTG, tomografii i rezonansu magnetycznego) oraz Radiato.ai – narzędzie AI wspierające diagnostykę guzów nerek.

Zaprezentowano tu też trzy rozwiązania partnerów firmy Microsoft. Dotyczy to oferowanego przez CancerCenter.ai oprogramowania do ręcznego skanowania preparatów laboratoryjnych, które daje możliwość stworzenia wysokiej jakości obrazu cyfrowego próbki laboratoryjnej i jej analizy również ze wsparciem AI. Kolejne dwa rozwiązanie bazujące na technologii Microsoft to: iSIL-FFR – nowoczesna i nieinwazyjna metoda diagnostyki choroby wieńcowej serca, opracowana i wdrożona przez LifeFlow; a także proponowana przez ApoQlar platforma VSI HoloMedicine®, która przekształca obrazy medyczne oraz przebieg pracy klinicznej i edukacji medycznej w interaktywne środowisko trójwymiarowej mieszanej rzeczywistości w oparciu o okulary HoloLens2.

To jednak nie wszystko. Na łamach przeglądu „AI to nie sci-fi” zaprezentowano też dwa rozwiązania firmy Abbott. Pierwszym z nich jest system FreeStyle Libre do pomiaru stężenia glukozy w płynie śródtkankowym przy pomocy sensora, a także oparty na chmurze system LibreView, który dostarcza lekarzowi analizy danych zebranych przez FreeStyle Libre. Drugie rozwiązanie firmy Abbott to oprogramowanie Ultreon 1.0, który zawiera algorytmy zaprojektowane przez AI do automatycznej detekcji zmian uwapnionych w obrębie naczyń wieńcowych.

Jako inspiracja zostały również przedstawione trzy rozwiązania brytyjskie, w tym dwa funkcjonujące w Polsce: robot chirurgiczny nowej generacji Versius firmy CMR Surgical, roboty ortopedyczne Navio oraz Cori firmy Smith&Nephew, a także jedno rozwiąznie wykorzystywane przez NHS – Atom5™ firmy Aparito (hybrydowa i zdecentralizowana platforma badań klinicznych, która zbiera wiele punktów danych o wysokiej częstotliwości z materiałów wideo, głosu, urządzeń ubieralnych i ePRO, a następnie analizuje te dane we współpracy z dedykowanym zespołem naukowców).

Potrzeba nowoczesnych rozwiązań

Zaletą przeglądu „AI to nie sci-fi” jest prezentacja danych w skondensowanej i przystępnej formie. Publikacja ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o już stosowanych rozwiązaniach AI w polskiej ochronie zdrowia. To także zachęta do wdrożenia przedstawionych rozwiązań przez kolejne podmioty lecznicze.

– Innowacji w zdrowiu nie sposób przecenić. Partnerzy, z którymi pracowaliśmy nad przeglądem „AI to nie sci-fi”, wyznaczają potrzebny kierunek zmian. Tego trendu nie można zignorować. Wręcz przeciwnie, trzeba wspierać dobre praktyki – podsumowuje Ligia Kornowska, liderka Koalicji AI w zdrowiu.

Przegląd „AI to nie sci-fi” został wydany pod marką zespołu ekspertów wZdrowiu we współpracy z Polską Federacją Szpitali oraz Koalicją AI w zdrowiu. Partnerami publikacji są: Abbott, Ambasada Brytyjska, Aparito, ApoQlar, CMR Surgical, Cancer Center, LifeFlow, Microsoft, Radiato.ai, RSQ Technologies, Smith & Nephew oraz Upmedic.

Ciąg dalszy… podczas webinarium

„AI to nie sci-fi” ma szansę stać się publikacją cykliczną. Tymczasem więcej o polskich innowacjach w zdrowiu i samym przeglądzie będzie można dowiedzieć się podczas webinarium, które Microsoft i wZdrowiu zaplanowały na 28 marca br. w godz. 13-15 (zarejestruj się już dziś: https://aka.ms/webinarAI).

* * *

wZdrowiu – zespół ekspertów na czele z liderką Koalicji AI w zdrowiu Ligią Kornowską. Organizator konferencji „RODO i cyberbezpieczeństwo w zdrowiu” – największego wydarzenia dotyczącego ochrony danych medycznych w Polsce, skupiającego najbardziej znaczące organizacje branżowe, a także przedstawicieli strony publicznej. Od 2021 roku wZdrowiu organizuje również konferencję „AI w Zdrowiu” -– pierwsze na tak dużą skalę w Europie środkowo-wschodniej wydarzenie dedykowane sztucznej inteligencji i innowacjom w zdrowiu. Ubiegłoroczna odsłona wydarzenia skupiła wiele znaczących środowisk i instytucji, w tym wybitnych panelistów z UK, Węgier i Bułgarii.

Polska Federacja Szpitali – ogólnopolska organizacja pracodawców, zrzeszająca szpitale niezależnie od ich struktury własnościowej, wielkości, profilu specjalistycznego czy modelu działania. Zrzesza bezpośrednio ponad 250 szpitali, a poprzez porozumienia z lokalnymi i sektorowymi związkami szpitali funkcjonuje jako organizacja parasolowa w sumie dla ponad 550 szpitali. PFSz działa na rzecz lepszego finansowania szpitali, wzrostu znaczenia kadry zarządzającej szpitalami, bezpieczeństwa pacjentów oraz pracowników szpitali, a także na rzecz jakości, dobrych praktyk zarządzania, edukacji oraz dobrego ustawodawstwa. PFSz jest głosem polskich szpitali na forum krajowym, europejskim oraz światowym. Więcej informacji: www.pfsz.org

Koalicja AI w zdrowiu – inicjatywa, mająca na celu wykorzystanie pełnego potencjału sztucznej inteligencji w zdrowiu i wspieranie cyfrowej transformacji. Działania Koalicji mają charakter wszechstronny. Są prowadzone po stronie regulacyjnej (tworzenie sektorowych polityk publicznych), jak i po stronie technologicznej (wykorzystanie i prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad technologiami umożliwiającymi zastosowanie AI w opiece medycznej). Do Koalicji należy kilkadziesiąt wiodących krajowych i globalnych podmiotów zaangażowanych w tworzenie i wdrażanie algorytmów AI.

ROZWIĄZANIA PRZEDSTAWIONE W PRZEGLĄDZIE: