Zakończyła się trzecia edycja międzynarodowej konferencji “AI & MEDTECH CEE”, która odbyła się 6 czerwca w Warszawie. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło liderów branży medycznej, innowatorów, naukowców i przedstawicieli sektora technologicznego z całego świata. Konferencja okazała się prawdziwym sukcesem, dostarczając nie tylko wiedzy, ale również inspiracji i unikalnych możliwości nawiązania kontaktów. Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w prezentacjach najnowszych osiągnięć, warsztatach, panelach dyskusyjnych i sesjach networkingowych.
– Konferencja miała na celu jednoczyć nie tylko świat medycyny i technologii, ale także tworzyć dynamiczną i inspirującą społeczność z pasją do innowacji w sektorze zdrowia. Mamy nadzieję, że konferencja przyczyni się do wzmocnienia więzi pomiędzy stroną publiczną, placówkami medycznymi, startupami oraz ekspertami-praktykami, którzy współdzielą wizję działania na rzecz innowacyjnej przyszłości – wskazuje Ligia Kornowska, Liderka Koalicji AI w Zdrowiu, Dyrektor Zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali.
– PZU Zdrowie już po raz trzeci ma zaszczyt objąć patronatem tę szczególną inicjatywę. Rozwój na przestrzeni lat konferencji “AI & MEDTECH CEE” oraz Raportu “Top Disruptors in Healthcare” pokazuje, jak z roku na rok rynek medtech powiększa się o kolejne podmioty i udane wdrożenia. Z perspektywy operatora medycznego szczególnie interesujące są te rozwiązania, które mogą usprawnić pracę personelu medycznego, a także wspierać pozytywne doświadczenia pacjentów. – mówi Karolina Helmin – Biercewicz, członek Zarządu PZU Zdrowie.
Inspirujący goście zza granicy
Podczas konferencji AI & MEDTECH CEE mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć wybitnych ekspertów z różnych zakątków świata. Nasze wydarzenie zgromadziło gości z brytyjskiej i izraelskiej ambasady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Republiki Słowackiej, Republiki Czeskiej, Izraela, Szwajcarii, Estonii, Belgii oraz Włoch.
Gościem specjalnym Konferencji była Brittany Kaiser, współzałożycielka Own Your Data Foundation, o której powstał dokument na Netflixie „The Great Hack”. Zaprezentowała inspirującą prelekcję na temat ochrony danych w erze cyfrowej. Prelegentem był również Gyorgy Levay z Infinite Biomedical Technologies, który omówił zastosowanie sztucznej inteligencji w technologiach medycznych, w tym robotyce, wskazując na problemy, z jakimi spotykają się użytkownicy protez, oraz jak można je rozwiązywać.
– Musimy wcześnie zacząć myśleć o wyzwaniach, które mogą nas czekać. Wraz z postępem technologicznym równie ważne jest zapewnienie właściwej kontroli nad sztuczną inteligencją, jak i wykorzystanie jej zalet, które w sektorze zdowia są bezsprzeczne. Jako firma jesteśmy zaangażowani i zdeterminowani, aby rozwijać i wdrażać sztuczną inteligencję w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Zdajemy sobie jednak również sprawę, że ‘bariery ochronne’ w tym rozwoju wymagają szeroko podzielanego poczucia odpowiedzialności i nie powinny być pozostawione wyłącznie firmom technologicznym – wskazała Dominika Bettman z Microsoft.
Spotkania z tak niezwykłymi gośćmi były doskonałą okazją do wymiany wiedzy, zdobycia nowych spostrzeżeń i nawiązania kontaktów w globalnej społeczności sektora ochrony zdrowia. Obok gości międzynarodowych, na scenie wystąpili także wybitni przedstawiciele strony publicznej, którzy dzielili się swoimi perspektywami na rozwój sektora medycznego, jak również przedstawiciele firm branżowych, fundacji pacjenckich, startupów i placówek medycznych.
– Analogicznie jak w branży detalicznej pacjenci oczekują spersonalizowania oferty. Na podstawie olbrzymiej ilości danych pochodzących z różnych źródeł, tworzone są modele predykcyjne do oceny ryzyka, prognozowania zachowań klienta. Dlatego coraz więcej firm wykorzystuje zaawansowaną analitykę i AI, dla których naturalnym środowiskiem stała się chmura poprzez jej nieograniczone możliwości jakie daje moc obliczeniowa oraz poziom bezpieczeństwa. Nie mam wątpliwości, że dziś dane są absolutnie niezbędne do rozwoju każdej dziedziny naszego życia, a w medycynie wykorzystanie ich na dużą skalę będzie prowadzić do rozwoju medycyny personalizowanej tak oczekiwanej przez każdego z nas – wskazuje Iwona Sowińska, Public Director, OChK.
Startupy medyczne – innowacyjne rozwiązania w centrum uwagi
Konferencja była nie tylko miejscem wykładów i prezentacji. W ramach konferencji utworzono dedykowaną Strefę Startupów, gdzie młode innowacyjne firmy miały okazję zaprezentować swoje rewolucyjne rozwiązania, nawiązać cenne kontakty biznesowe oraz przyciągnąć uwagę potencjalnych inwestorów i partnerów.
Podczas Konferencji został również oficjalnie opublikowany Raport “Top Disruptors in Healthcare”, który jest niezwykłym źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich zainteresowanych sektorem opieki zdrowotnej. W tym roku wzięło w nim udział 151 startupów, w tym 125 z Polski i 26 z regionu CEE. Publikacja skupia się na innowacyjnych startupach medycznych i prezentuje ich działania, osiągnięcia i potencjał. Raport dostarcza także szczegółowych informacji o każdym startupie, takich jak opis ich rozwiązania, aktualne potrzeby, informacje dotyczące organizacji, ekspansji zagranicznej, czy dane finansowe. Z Raportem można zapoznać się na stronie: https://aiwzdrowiu.pl/en/raport-tdih/
Wspólna droga do innowacji
Podczas trwania Konferencji AI & MEDTECH CEE nie brakowało także innych fascynujących wydarzeń. W ramach trzech warsztatów odbywających się równolegle, uczestnicy mieli okazję do wymiany wiedzy, nawiązania nowych kontaktów biznesowych i zacieśnienia współpracy pomiędzy uczestnikami, a także wzięcia udziału w warsztatach z zakresu praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji w zdrowiu.
Konferencji towarzyszyło również wydarzenie wieczorne zorganizowane w Ambasadzie Brytyjskiej, które było okazją do integracji i rozwoju sieci kontaktów, ale także do dalszych inspirujących rozmów na temat przyszłości sektora MedTech.
Konferencja AI & MEDTECH CEE była możliwa dzięki wyjątkowej współpracy z instytucjami partnerskimi – liderami w sektorze MedTech. Tegorocznym Partnerem Strategicznym Konferencji był Microsoft. Partnerem Głównym było PZU Zdrowie. Partnerami Wspierającymi byli Abbott, Comtegra, Data Lake, Kancelaria DZP, GE Healthcare, Medtronic, OChK, PwC, oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją i wideorelacją, która jest dostępna na stronie Koalicji AI w Zdrowiu – https://aiwzdrowiu.pl/ai-medtech-cee/