W czwartek 27 stycznia 2022 r. ukazał się ostatni odcinek I serii podcastu „Zdrowie w rozmowie”, czyli o nowych technologiach medycznych. Gości w nim Prof. Agnieszka Mastalerz – Migas, Konsultant Krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, a także Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
W ostatnim odcinku poruszane zostają tematy:
– Jakie są obecnie największe wyzwania POZ w pandemii?
– Gdzie leży granica między telemedycyną a medycyną?
– Wytyczne dot. udzielania świadczeń z wykorzystaniem telemedycyny.
– Jak technologia i wykorzystanie innowacji wpływają na przekazanie współodpowiedzialności za swoje zdrowie na pacjenta?
– Relacja pacjenta i lekarza w dobie innowacji medycznych.
– Jaką widzimy przyszłość dla e-recepty i kiedy możemy się spodziewać e-recepty 2.0.?
– Jak wygląda POZ Przyszłości?
W dobie pandemii lekarzom POZ coraz częściej zarzuca się, że zbyt regularnie korzystają z narzędzi telemedycznych, pomimo istniejącej konieczności osobistego zbadania pacjenta. Prof. Agnieszka Mastalerz – Migas w podcaście wskazuje, jak w rzeczywistości wygląda praca lekarzy medycyny rodzinnej, szczególnie od jesieni 2020 r., kiedy POZ został włączony w działania pandemiczne.
– W mediach bardzo często słyszymy różne negatywne opinie na temat POZ, że pacjenci nie mają dostępu, nie są przyjmowani, nie są badani. Ja na to patrzę od środka jako świadczeniodawca i lekarz. To jest ogrom pracy, która jest taką pracą cichą, bo nie jest to spektakularna praca w kombinezonach, którą pokazuje się w telewizji, ale to jest praca, która dokonuje się codziennie i to są miliony porad tygodniowo, to jest kilkanaście milionów porad miesięcznie. Bardzo by mi zależało, żeby ktoś to dostrzegł – mówi Prof. Agnieszka Mastalerz – Migas.
Podczas pandemii COVID – 19 teleporady bardzo pomogły w opiece nad pacjentem, dając szansę na zapewnienie większego bezpieczeństwa pacjentom i nienarażania ich na możliwość zakażenia. Ponadto, w dobie innowacji medycznych i szerokiego dostępu do informacji pojawił się Pacjent 2.0., czyli pacjent, dla którego lekarz stał się konsultantem. Nie tylko sam korzysta z nowych technologii, ale oczekuje również, że lekarz będzie z nich korzystał. Po 5 odcinku podcastu „Zdrowie w rozmowie”, w którym gościł Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia,rozgorzała w internecie dyskusja, czy wyedukowany pacjent to dobry pacjent? Przeciwnicy stanowiska, że pacjent powinien aktywnie uczestniczyć w procesie leczniczym wskazywali, że pacjenci „edukują się” z fake newsów i niczego dobrego to nie przynosi. Jak jednak praktyka pokazuje, coraz więcej lekarzy opowiada się za stanowiskiem, że na tyle, na ile to możliwe, pacjent powinien być partnerem dla lekarza.
– Dobrze, żeby był partnerem. Dobrze, żeby posiadał podstawową wiedzę zdrowotną. Niestety mamy społeczeństwo mało wyedukowane zdrowotnie. Z tego powodu cierpimy i to widać chociażby w czasie pandemii COVID – 19, jeśli chodzi o poglądy na szczepienia – wskazuje w podcaście Prof. Agnieszka Mastalerz – Migas. – Na pewno odchodzimy od takiej paternalistycznej roli lekarza w stronę zdecydowanie bardziej partnerskiej relacji, ale trzeba pamiętać, że nadal mamy dużą grupę przede wszystkim starszych pacjentów, którzy potrzebują tej roli takiej nadrzędnej lekarza, takiego przewodnictwa.
Podcast „Zdrowie w rozmowie” stworzony został pod auspicjami Polskiej Federacji Szpitali oraz Koalicji AI w zdrowiu. Partnerem Głównym serii innowacje dla pacjenta jest PZU Zdrowie. Patronem medialnym są Medonet, Rynek Zdrowia i Cowzdrowiu.
Najnowszego odcinka podcastu, jak i poprzednich odcinków, można posłuchać pod linkiem:
https://anchor.fm/zdrowiewrozmowie lub na popularnych platformach streamingowych (Spotify, Apple, Google+ oraz YouTube).