Tak naprawdę co jest empatycznego w chacie [GPT]? On jest po prostu bardzo kulturalny. Używa słów proszę, przepraszam – mówi Dorota Korycińska.
W drugim odcinku serii “Cyfrowe Ścieżki Pacjenta” podcastu “Zdrowie w Rozmowie – o nowych technologiach w medycynie, Ligia Kornowska rozmawia z Dorotą Korycińską – Prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej oraz Stowarzyszenia Neurofibromatozy Polska, od lat zaangażowanej w zmiany systemowe w opiece nad pacjentami obciążonymi chorobami onkologicznymi i rzadkimi.
Komentarz Pani Prezes na opublikowane wyniki badań dowodzące, że ChatGPT udziela bardziej empatycznych odpowiedzi niż lekarze, daje kolejne dowody na to, że sztuczna inteligencja mimo wszystko zastąpi lekarzy. Może się jednak okazać, że do listy umiejętności, które muszą rozwinąć specjaliści by pozostać konkurencyjnymi na rynku pracy, dołączą silniej rozwinięte umiejętności interpersonalne.
Gdy napisałam ‘Przepraszam, że zadaję ci tyle pytań.’, odpowiedź brzmiała: ‘Nie ma problemu, po to tu jestem’. I to tego czasem brakuje pacjentom. Jest to kwestia zasobu wykorzystanych słów. – dodaje Pani Prezes.
W rozmowie z Prezes Korycińską poruszyliśmy również niezwykle nośny w ostatnim czasie temat: jakość w ochronie zdrowia. Pani Prezes na pytanie o to, czy uważa że cyfryzacja i informatyzacja podwyższyły jakość w ochronie zdrowia, odpowiedziała:
Nie widzę jeszcze przełożenia na jakość. To jest jeszcze przed nami. W tej chwili mam takie poczucie, że informatyzacja pomaga poradzić sobie w systemie, który w Polsce jest szalenie skomplikowany. Z pewnością jest wygodniej, ale nie jestem przekonana czy można to wpisać w poprawę jakości.
Pani Prezes widzi korzyści płynące z wdrożenia innowacji, ostateczne przełożenie na jakość wymaga jednak dalszych działań, monitorowania i oceny wpływu wprowadzanych rozwiązań. Jakość w ochronie zdrowia zależy od wielu czynników, takich jak dostęp do odpowiednich zasobów, kompetencji personelu medycznego, organizacji systemu opieki zdrowotnej itd. Cyfryzacja i informatyzacja są tylko jednymi z wielu elementów, które mogą przyczynić się do poprawy jakości, nie mogą jej jednak zrewolucjonizować.
Inne tematy poruszone w tym odcinku to:
- Obecna działalność Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej i Stowarzyszenia Neurofibromatoza Polska.
- Na czym polega partnerstwo pacjentów z chorobą rzadką z lekarzem.
- Prace nad paszportem pacjenta z chorobą rzadką.
- Jakiej ochrony zdrowia chce Generacja Z? I jak możemy tworzyć rozwiązania w zgodzie z oczekiwaniami pokoleń, które nadchodzą.
Stworzona przez Koalicję AI w zdrowiu oraz Polską Federację Szpitali, seria podcastów “Zdrowie w rozmowie” jest dostępna na najpopularniejszych platformach streamingowych, w tym Spotify oraz Apple. Partnerem cyklu jest Novartis, a partnerami medialnymi są: Medonet, RynekZdrowia.pl, OSOZ i Cowzdrowiu.pl.