W polskiej ochronie zdrowia zatrudnione jest ponad 720 tysięcy osób, spośród których lekarzy jest 159 tysięcy. Niestety narracja dotycząca tego kto może skorzystać z nowych technologii, a także tego kto powinien tworzyć innowacje w ochronie zdrowia, często dotyczy tylko jednej grupy zawodowej. Pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni czy technicy, stanowiący trzon opieki zdrowotnej, są wielokrotnie pomijani w rozmowach o innowacjach w codziennej pracy profesjonalisty medycznego, mimo że powinni być częścią konwersacji na temat przyszłości medycyny, aby zapewnić współpracę międzysektorową i wspomóc działania ukierunkowane na rozwój sektora medycznego 

Gościnią 3 odcinka III serii podcastu Zdrowie w Rozmowie – o nowych technologiach w medycynie jest Pani Mariola Łodzińska, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

„Pracujemy w oparciu o dokumentację medyczną i powiem szczerze, że ta dokumentacja jest tak różnorodna, że ciężko jest medykom się w niej rozeznać. Jest ona bardzo obszerna, ma wiele elementów, które można by skrócić bądź ujednolicić.” – wskazuje Prezes Mariola Łodzińska. 

Jednym z głównych obszarów poruszonych przez Prezes Łodzińską w trakcie rozmowy z Ligią Kornowską była kwestia dokumentacji medycznej, której obecna forma jest bardzo rozbudowana, różnorodna i niestety często utrudnia pracę zamiast ją ułatwić. Jej ujednolicenie oraz uproszczenie zwiększyłyby nie tylko jakość pracy specjalistów ochrony zdrowia, ale i opieki dla pacjentów. 

“Jeżeli chcemy zaplanować plan opieki i mamy pacjenta z konkretną jednostką chorobową to dokumentacja powinna nam podpowiadać objawy i sugerować plan terapeutyczny, zdecydowanie ułatwiłoby nam to pracę.” – zauważa Prezes Mariola Łodzińska.

Tworzenie dobrej dokumentacji medycznej nie musi jednak zatrzymać się na optymalizacji. W tak żmudnym i oczywistym obowiązku jakim jest prowadzenie dokumentacji kryje się wiele możliwości na dalsze ułatwienie pracy ochrony zdrowia. Prezes Łodzińska w rozmowie wskazuje rozwiązania takie jak sugerowanie planu opieki czy objawów jakie mogą się pojawiać u pacjentów z danym rozpoznaniem. Dokumentacja powinna być proaktywna.  Kolejnym pomysłem wskazywanym przez wielu specjalistów (również w podcaście Zdrowie w Rozmowie), jest zmiana języka mówionego w dokumentację medyczną. 

“Mnie się marzy, żeby była możliwość słowa mówionego do pisanego. Żeby pielęgniarka mówiła, a dokumentacja wypełniłaby się komputerowo.” – mówi Prezes Mariola Łodzińska.

Elektroniczna dokumentacja medyczna wniosła wiele udogodnień do codziennego funkcjonowania personelu medycznego. Po latach użytkowania widać jednak jej mankamenty jak i pola do dodania funkcjonalności. Prowadząc dialog z reprezentantami różnych zawodów medycznych łatwiej będzie znaleźć sposób w jaki ją rozwijać i udoskonalać, aby nie pozostawała w tyle za innowacjami w zdrowiu. 

Trzeci odcinek został wyemitowany na platformie Spotify, Apple oraz Google+, zapraszamy do jego odsłuchania! Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w medycynie i technologii!