Instytut Matki i Dziecka jest jednostką nie tylko leczniczą ale i badawczą. Kultura innowacji i zmian jest w nim od lat kultywowana, a pracownicy Instytutu siłą rzeczy stają badaczami i innowatorami. Dla zapewnienia najlepszej opieki małym pacjentom i ich mamom stoją na froncie innowacyjności i narzucają tempo innym placówkom, by one również wykorzystywały w praktyce najnowsze wyniki badań naukowych z zakresu prowadzonych terapii czy diagnostyki. Nie dziwi więc fakt, że w tak silnie nastawionym na ulepszanie procesów ekosystemie, również rewolucja cyfrowa zachodzi w godnym naśladowanie na skalę międzynarodową tempie.
Gościem Ligii Kornowskiej w 5. odcinku podcastu “Zdrowie w Rozmowie – o nowych technologiach w medycynie” jest dr n. med. Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.
“Zacznijmy od tego, że po pierwsze pojawiła mi się myśl najpierw o wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które przygotowują najczęściej startupy, gdzieś w głowie i na początku próbowałem to robić sam, potem dotarło do mnie, że sam tego nie zrobię i potrzebuje osób do współpracy i stworzyliśmy w Instytucie Dział ds. Sztucznej Inteligencji i Innowacji w Medycynie. Dwie osoby, Karolina Tądel i Wiktor Możarowski, którzy stworzyli ten zespół, stworzyliśmy go w styczniu roku 2022, czyli wcale nie tak dawno.”
Instytut Matki i Dziecka jest innowatorem na skalę międzynarodową. Niewiele szpitali w może pochwalić się obecnością osobnej jednostki organizacyjnej ds. sztucznej inteligencji. Jako że rozwój nowych technologii jest obecnie jednym z najważniejszych frontów prowadzonych badań, dostrzeżenie tego i wykorzystanie na korzyść pacjentów jest kluczowe.
Dyrektor opisuje rolę jednostki jako pośrednika między pracownikami medycznymi a startupami. Uważa, że założenie Działu ds. Sztucznej Inteligencji i Innowacji w Medycynie, umożliwiło nie tylko lepsze zarządzanie projektami i wdrożeniami, ale też zwiększyło efektywność komunikacji w zespole.
“Zaczęliśmy się rozglądać za technologiami, które mogłyby być przydatne dla naszego instytutu. Karolina z Wiktorem wpadli na pomysł, że może otwórzmy się, pokażmy się startupom, że mamy potrzebę, oczekiwanie, jesteśmy otwarci na współpracę, żeby oni przyszli do nas ze swoimi rozwiązaniami i żebyśmy zrobili w związku z powyższym konkurs dla startupów. Takich konkursów praktycznie w Europie nie było, szczególnie dla szpitali pediatrycznych.” – opowiada dyr. Tomasz Maciejewski.
IMiD zorganizował konkurs “Mother and Child Startup Challenge”, w którym zaproszono startupy do zaprezentowania swoich rozwiązań, aby następnie zwycięzcy mogli przeprowadzić wdrożenie w Instytucie oraz w innych szpitalach współpracujących przy konkursie. Dzięki tej inicjatywie, w kilku szpitalach wdrażana jest technologia rozszerzonej rzeczywistości w chirurgii, umożliwiająca lekarzowi obserwowanie wyników badań obrazowych w trakcie operacji, a także aplikacja AI, która ma wspomagać pacjentów w ocenie ich stanu zdrowia i podjęciu decyzji co do podejmowanych działań.
Dyrektor Maciejewski opowiedział również o tym jakie są wyzwania we współpracy startapów ze szpitalami, jakim jest liderem i jak zarządzać zespołem pełnym kreatorów zmian.
Stworzona przez Koalicję AI w zdrowiu oraz Polską Federację Szpitali, seria podcastów “Zdrowie w rozmowie” jest dostępna na najpopularniejszych platformach streamingowych, w tym Spotify oraz Apple. Partnerem cyklu jest Novartis, a partnerami medialnymi są: Medonet, RynekZdrowia.pl, OSOZ i Cowzdrowiu.pl.