Badanie dotyczące nastawienia lekarzy wobec AI przeprowadzone zostało na przełomie maja i czerwca 2024 na reprezentatywnej grupie lekarzy – klientów Docplanner w Polsce, Brazylii i Meksyku.

Z danych można wyczytać m.in., że:

  • Lekarze z entuzjazmem i ciekawością podchodzą do rozwiązań opartych o AI: Niemal połowa ankietowanych deklaruje, że możliwości związane z wdrożeniem AI wywołują w nich więcej ekscytacji niż zaniepokojenia, a jedynie u 16% dominującym uczuciem jest obawa.  60% lekarzy zamierza wdrożyć narzędzia AI do swojej praktyki.
  • Kluczowe oczekiwanie względem AI to odciążenie w pracy administracyjnej: 61% badanych oczekuje, że rozwiązania oparte o AI spowodują zmniejszenie obciążenia pracą administracyjną poprzez automatyzację. Co czwarty ankietowany podkreśla, że możliwość zmniejszenia ilości pracy administracyjnej będzie kluczowym czynnikiem decydującym o wdrożeniu AI w praktyce lekarskiej.
  • Obawy pacjentów nie stanowią istotnego czynnika blokującego wdrożenie AI: Wśród kluczowych czynników decydujących o wdrożeniu AI w praktyce lekarskiej na pierwszym miejscu wymieniana jest dokładność i rzetelność algorytmów AI (80% wskazań). Akceptacja tych rozwiązań przez pacjentów wskazywana jest przez jedynie 26% ankietowanych.  Jednocześnie zaledwie 7% respondentów zwraca uwagę, że technologia oparta o AI może wpłynąć na doświadczenia pacjenta.

Zachęcamy do zapoznania się z całością raportu TUTAJ.