Każdego dnia tysiące osób pracują, aby stworzyć idealny Szpitalny System Informatyczny. Dopracowują jego funkcjonalności, wydajność, niezawodność i intuicyjność. Ich celem jest rozwój możliwości, które mają ułatwić pracownikom służby zdrowia codzienne funkcjonowanie. Jednakże, nie sposób nie zauważyć, że informatycy i specjaliści medyczni często wydają się pochodzić z dwóch różnych planet – ich podejście do technologii i potrzeby zawodowe diametralnie się różnią. Jak zatem połączyć te dwie sfery? Jak stworzyć systemy, które spełnią oczekiwania użytkowników końcowych? O tym właśnie rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu “Zdrowie w Rozmowie – o nowych technologiach w medycynie”.
Gościnią 2 odcinka III serii podcastu Zdrowie w Rozmowie – o nowych technologiach w medycynie jest doktor habilitowana nauk medycznych Magda Wiśniewska, MBA, lekarz specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii, diabetologii i transplantologii, zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie, którą możecie znać z jej profilu edukacyjnego na Facebooku (link: https://www.facebook.com/drMagdaWisniewska), która trafnie zauważa:
“Im lepsze mamy systemy, tym krótszy czas spędzamy przed komputerem, a dłuższy z pacjentem. Potrzebujemy tylko tyle i aż tyle.” – dr hab. Magda Wiśniewska
Pracownicy ochrony zdrowia od lat apelują, że papierologia spędza im sen z powiek, a godziny poświęcone na opisywanie czynności medycznych, mogłyby zostać wykorzystane na wykonywanie ich. System jest przeciążony a piętrząca się dokumentacja nie polepsza sytuacji. Mając pełną świadomość wartości dokumentacji oraz jej niezbędnego charakteru, musimy teraz skoncentrować się na tym by była ona łatwiejsza do strawienia.
“Wersja idealna HISu to taka, gdy przy chorym robię wszystko, badam go i tylko dyktuję to, co ma się znaleźć w dokumentacji medycznej.” – dr hab. Magda Wiśniewska
Doktor hab. Magda Wiśniewska zwraca uwagę, że aby rozwijać systemy informatyczne, najlepiej jest zapytać o to jaki kierunek obrać, osoby, które najlepiej rozumieją środowisko w jakim ten system funkcjonuje. Sektor informatyczny i medyczny muszą połączyć siły na rzecz dobrobytu pacjentów i zwiększenia wydajności opieki medycznej. Twórcy HIS-ów muszą docenić wkład pracowników ochrony zdrowia w kreowanie systemów, a placówki medyczne muszą doceniać działy informatyczne, odpowiadające za krytyczną infrastrukturę jaką są oprogramowania szpitalne.
“Szpitale powinny zatrudniać bardzo dobrych informatyków, którzy dbaliby o cyberbezpieczeństwo. Bez tego nie wyobrażam sobie nawet najlepszego systemu.” – dr hab. Magda Wiśniewska
Łącząc kompetencje i doświadczenie obu sektorów, jesteśmy w stanie stworzyć system informatyczny na miarę XXI wieku mający możliwość wspierania pracowników ochrony zdrowia i zwiększania wydajności opieki nad pacjentami.
Drugi odcinek został wyemitowany na platformie Spotify, Apple oraz Google+. Zapraszamy do jego odsłuchania: <HIS Szyty na Miarę – Tylko Tyle i Aż Tyle dla Pracowników Ochrony Zdrowiaopen.spotify.com>. Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w medycynie i technologii!