Najnowszy odcinek podcastu „Zdrowie w rozmowie, o nowych technologiach w medycynie” ukazał się 16 grudnia 2021 r., a gości w nim Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Łukasz Jankowski. Odcinek dostępny będzie na Spotify, Apple, Google+ oraz YouTube pod linkiem: https://anchor.fm/zdrowiewrozmowie, gdzie dostępne już są poprzednie wywiady przeprowadzone z Zastępcą Rzecznika Praw Pacjenta oraz z Dyrektorem Andrzejem Browarskim z PZU Zdrowie i Prezesem Szymonem Korzekwą z Brainscan.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, wraz z Naczelną Izbą Lekarską, jest samorządem zawodowym, który zrzesza wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów posiadających prawo wykonywania zawodu na terenie jej działania. Izba Lekarska reprezentuje lekarzy, ale działa również na rzecz pacjentów. W jej strukturach działa Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, a także Sąd Lekarski, który rozpatruje sprawy z zakresu naruszenia prawa i Kodeksu Etyki Lekarskiej przez lekarzy. Jest to organ, który wydaje prawo wykonywania zawodu, nadzoruje jego wykonywanie, a także dba o godność tego zawodu. W Polsce działają łącznie 24 Okręgowe Izby Lekarskie.

W trzecim odcinku podcastu „Zdrowie w rozmowie” pacjenci uzyskają odpowiedzi na pytania:

  • Jaki jest wpływ innowacji medycznych na sektor ochrony zdrowia?
  • Jak lekarze radzą sobie z wprowadzaniem innowacji, w porównaniu do pacjentów?
  • Jak uchronić się przed tzw. fake newsami?
  • Czy lekarze są podatni na fake newsy?
  • W jakie działania angażuje się Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie?
  • Czy do Izby Lekarskiej wpływają skargi pacjentów dotyczące innowacji, w tym coraz powszechniejszego stosowania przez lekarzy teleporad?
  • Jak radzić sobie z brakiem kompetencji cyfrowych wśród personelu medycznego?

Dobry lekarz dziś za chwilę dobrym lekarzem będzie wtedy, kiedy będzie umiał obsłużyć narzędzia AI i będzie do ich analiz podchodził w sposób krytyczny, czyli na analizę AI nałoży jeszcze preferencje pacjenta, profil psychologiczny pacjenta, całą przeszłość decyzyjną chorego. Myślę, że tutaj jest duża rola szkolenia w medycynie, które już dzisiaj powinno się zmieniać i już dziś powinno się zmieniać właśnie biorąc pod uwagę to, co w medycynie będzie za 5, czy 10 lat – wskazuje Łukasz Jankowski, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Podcast „Zdrowie w rozmowie” stworzony został pod auspicjami Polskiej Federacji Szpitali oraz Koalicji AI w zdrowiu. Partnerem Głównym podcastu jest PZU Zdrowie, zaś wśród partnerów medialnych znajdują się Rynek Zdrowia, Medonet oraz Cowzdrowiu.

Zapraszamy do zapoznania się z podcastem pod linkiem: https://anchor.fm/zdrowiewrozmowie!