Innowacje w ochronie zdrowia to temat, który dominuje na wszelkich zjazdach i konferencjach branżowych. Podczas gdy wiele dyskusji skupia się na teoretycznych aspektach nowoczesnych rozwiązań, jak wygląda ich praktyczne zastosowanie w szpitalach? Czy placówki medyczne są w stanie wdrożyć innowacyjne technologie, które obiecują zrewolucjonizować opiekę zdrowotną?
W najnowszym, piątym odcinku trzeciej serii podcastu “Zdrowie w Rozmowie”, naszym gościem jest Marcin Kulicki, Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Siedlcach. Ten odcinek jest szczególnie interesujący dla wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się, jak nowoczesne technologie zmieniają oblicze polskiej medycyny w praktyce.
Mazowiecki Wojewódzki Szpital im. Jana Pawła II w Siedlcach może pochwalić się licznymi osiągnięciami w dziedzinie innowacyjności. Szpital dysponuje czterema robotami medycznymi, które stanowią wsparcie w zaawansowanych procedurach terapeutycznych. Pacjenci z całej Polski przyjeżdżają do Siedlec, aby skorzystać z tych nowoczesnych metod leczenia.
„Pacjenci potrafią przyjechać z odległych miejsc, ponieważ w ich poczuciu jest to większe bezpieczeństwo, większa wartość dodana i niewątpliwie szybszy powrót do zdrowia” – mówi Prezes Kulicki. Te słowa doskonale oddają znaczenie, jakie innowacyjne technologie mają dla pacjentów, poszukujących najlepszych dostępnych metod leczenia.
Jednak, jak każde przełomowe zmiany, wdrażanie nowych technologii napotyka na pewne przeszkody. Oczywistym problemem są ograniczenia finansowe sektora ochrony zdrowia, ale równie istotnym wyzwaniem jest przekonanie personelu medycznego do zmiany swoich przyzwyczajeń.
„Największą trudnością do pokonania jest przekonanie środowiska medycznego, by sięgnęli po te rozwiązania” – podkreśla Prezes Kulicki. To zrozumiałe, że przeciążona kadra medyczna może mieć opory przed dodatkowym szkoleniem i adaptacją do nowych technologii. Zmiany te wymagają czasu, zaangażowania i otwartości na nowe doświadczenia.
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przywództwo i motywacja. „Potrzebny jest ten lider, który poprzez swoje działanie, aktywność i postawę potrafi to odpowiednio sprzedać, wskazać wartość dodaną i nie zniechęcić” – dodaje Kulicki. To właśnie liderzy, pełni pasji i charyzmy, są w stanie przełamać opory i wskazać korzyści płynące z nowoczesnych technologii.
Piąty odcinek podcastu jest dostępny na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts. Serdecznie zapraszamy do odsłuchania TUTAJ!
Partnerem serii Rewolucja w Cyfryzacji Danych Medycznych jest Asseco Poland. Największy polski producent oprogramowań, który od ponad 30 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie, dla firm z kluczowych dla gospodarki sektorów.