Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak nie można zaprzeczyć, że pełni kluczową rolę w polskim systemie ochrony zdrowia i w dużej mierze nadaje mu kształt. Niezależnie od tego, po której stronie barykady się znajdujemy, nie możemy odebrać tej instytucji sukcesów, za które jest odpowiedzialna. W 2024 roku NFZ udowadnia, że jego okres świetności jeszcze się nie skończył i nadal walczy o pozycję lidera innowacji na polskiej scenie medycznej.

Gościem 4. odcinka III serii podcastu Zdrowie w Rozmowie – o nowych technologiach w medycynie jest Dariusz Dziełak, Dyrektor Biura Partnerstwa Publicznego i Innowacji Narodowego Funduszu Zdrowia. 

NFZ od lat rozwija swoje usługi, idąc z duchem czasu i rozwoju technologicznego. Idealnym przykładem innowacyjności tej instytucji jest program Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ).

“Co ciekawe, eWUŚ nie jest już systemem nowym, okazało się, że może być przydatny w wielu innych sytuacjach” – Dariusz Dziełak, Narodowy Fundusz Zdrowia 

Dyrektor Dziełak, który uczestniczył we wdrażaniu tego systemu, podkreśla, że pełna użyteczność eWUŚ jeszcze nie została odkryta. System ten zaskoczył swoją przydatnością na przykład podczas pandemii, pomagając w identyfikacji wrażliwych grup w społeczeństwie. 

“Przebudowujemy się wewnętrznie technologicznie, budujemy nowy własny system ZSI (Zintegrowany System Informatyczny), ten proces potrwa jeszcze kilka lat. To będzie powiązane z ważnym procesem koordynacji i integracji funkcjonalnej z innymi instytucjami na przykład z Centrum eZdrowia, aby dane chociażby do sprawozdań trafiały do jednego źródła bądź trafiały do kilku instytucji raz sprawozdane.” – Dariusz Dziełak, Narodowy Fundusz Zdrowia

Wielokrotnie poruszany temat trudności w prowadzeniu dokumentacji medycznej, jak widać dotyczy również instytucji takich jak NFZ czy CeZ. Dobry przepływ informacji w dzisiejszych czasach jest kluczowy. W erze, w której dążymy do produktywności i oszczędzania czasu, nie możemy sobie pozwolić na brak efektywności w prowadzeniu dokumentacji w instytucjach nadzorujących procesy krajowe. Dyrektor Dziełak w rozmowie z Ligią Koronowską przypomina jednak, że nie jest to problem jedynie małych placówek. Precedens jakim może być integracja dokumentacji między dużymi instytucjami, może być pierwszym krokiem do wprowadzenia takich zmian również na szczeblu lokalnym. 

Dyrektor Dziełak opowiedział również o tym, jak NFZ zapatruje się do wyceniania usług wykorzystujących nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję. Jako przedstawiciel głównego płatnika w polskiej ochronie zdrowia, powiedział jakie warunki musiałyby być spełnione, aby takie rozwiązania były wyceniane korzystniej.

“Przede wszystkim prawodawca musi dopuścić do legalnego stosowania tego typu technologii. Ona musi być sprawdzona, certyfikowana. Po drugie, pacjent będzie poinformowany i wyrazi zgodę aby zostać zdiagnozowanym z wykorzystaniem takiego narzędzia. Wyniki potwierdzone badaniami będą lepsze na przykład pod kątem szybkości od stosowanej metody tradycyjnej To tak, jestem w stanie sobie wyobrazić że takie technologie będą wyceniane wyżej” – Dariusz Dziełak, Narodowy Fundusz Zdrowia

Już dzisiaj wiemy, że chirurgia robotyczna jest wyceniana wyżej niż klasyczna. Widać więc, że płatnik gotowy jest na dalsze wspieranie innowacyjnych rozwiązań wspierających rozwój lepszej opieki dla pacjentów.  

A więc, czy Narodowy Fundusz Zdrowia jest trendsetterem w ochronie zdrowia? Zdecydowanie jego działania znacząco wpływają na cały sektor w Polsce. NFZ wspiera nowoczesne rozwiązania i aktywnie uczestniczy w rozwoju technologicznym, przyczyniając się do postępu w polskiej ochronie zdrowia. Inicjatywy takie jak eWUŚ i ZSI są dowodem na to, że NFZ nieustannie dąży do poprawy jakości świadczonych usług i efektywności systemu zdrowia w Polsce.

Czwarty odcinek został wyemitowany na platformie Spotify, Apple oraz Google+, zapraszamy do jego odsłuchania! Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w medycynie i technologii!