Gościem najnowszego odcinka podcastu „Zdrowie w rozmowie”, który ukazał się 30 grudnia 2021 r. jest Sławomir Kmak, Dyrektor ds. Rynku Ochrony Zdrowia w StethoMe.

StethoMe jest pierwszym systemem wykrywającym nieprawidłowości w układzie oddechowym, który opiera się na medycznych algorytmach współpracujących z bezprzewodowym stetoskopem oraz dedykowaną aplikacją. System daje możliwość zdalnego monitorowania pacjentów z chorobami przewlekłymi układu oddechowego, zwłaszcza pacjentów chorujących na astmę. Wykorzystywany może być w warunkach domowych, zapewniając połączenie stetoskopu z algorytmami AI, które umożliwiają wykonanie badania osłuchowego, nagrania dźwiękowego i zanalizowanie go. Zaostrzenia astmy są klasyfikowane zgodnie z wytycznymi GINA (Global Initiative for Asthma).

Jest to również jedyny na świecie certyfikowany system z dedykowanymi algorytmami sztucznej inteligencji do diagnostyki patologii układu oddechowego.

Jest to nie tylko narzędzie, które zmienia sposób pracy stetoskopem, ale wręcz przekazuje możliwość osłuchiwania się wprost pacjentowi. Na początku to dla każdego specjalisty jest odkrycie, szerzące duże zaciekawienie. Dla niektórych specjalistów wciąż jest to swego rodzaju dystans, który należy pokonać. Bardzo dużą rolę przykładamy do edukowania środowiska, do pokazywania wartości i tego, w jakim kierunku technologia zmierza, co ona ma osiągnąć, jakie plusy daje zarówno klinicyście, jak i samemu pacjentowi. Rynek polski pokazuje, że adopcja tego typu technologii ma głęboki sens i może się sprawdzać w praktyce – wskazuje w podcaście Sławomir Kmak, Dyrektor ds. Rynku Ochrony Zdrowia w StethoMe.

W czwartym odcinku podcastu rozmawiamy o:

– Elektronicznym stetoskopie StethoMe – jakie szmery i dźwięki wykrywa, jak z niego korzystać, jakie są zalety i wady urządzenia?

– Jak uwzględniać potrzeby pacjenta przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań?

– Czy pacjent jest świadomy, że jego badanie jest oceniane przez algorytm AI? Jaka jest efektywność algorytmów AI?

– Jak zareagowali lekarze na nowy, innowacyjny stetoskop, który zmienia sposób badania pacjenta?

– Jak StethoMe jest wykorzystywane w edukacji medycznej? Jak wygląda współpraca StethoMe ze stroną publiczną?

– Na jakiej ilości danych bazuje StethoMe?

– Jak polski startup radzi sobie na rynku – największe zagrożenia, perspektywy i wyzwania. 

 

Podcast „Zdrowie w rozmowie” stworzony został pod auspicjami Polskiej Federacji Szpitali oraz Koalicji AI w zdrowiu. Partnerem Głównym serii innowacje dla pacjenta jest PZU Zdrowie. Patronami medialnymi są Rynek Zdrowia, Medonet i Cowzdrowiu.

Najnowszego odcinka podcastu, jak i poprzednich odcinków, można posłuchać pod linkiem:

https://anchor.fm/zdrowiewrozmowie lub na popularnych platformach streamingowych (Spotify, Apple, Google+ oraz YouTube).