Dostępny już jest 2 odcinek podcastu „Zdrowie w rozmowie”, stworzonym pod auspicjami Koalicji AI w zdrowiu oraz Polskiej Federacji Szpitali . Seria podcastów dostępna jest na najpopularniejszych platformach streamingowych, w tym Spotify, Apple, Google+ oraz YouTube. Partnerem Głównym cyklu „innowacje bliżej pacjenta” jest PZU Zdrowie, a partnertami medialnymi są Medonet, Rynek Zdrowia i Cowzdrowiu.

W drugim odcinku podcastu „Zdrowie w rozmowie” goszczą Andrzej Browarski, Dyrektor Biura Analiz i Innowacji w PZU Zdrowie oraz Szymon Korzekwa, CEO Brainscan.

W trakcie rozmowy z Dyrektorem Andrzejem Browarskim oraz Prezesem Szymonem Korzekwą poruszone zostały takie tematy, jak:

  • Współpraca między innowacyjnym startupem a dużym podmiotem leczniczym
  • Korzyści płynące ze stosowania algorytmów AI przy badaniach obrazowych
  • Sposób na zaprojektowanie bezpiecznego dla pacjenta modelu wdrożenia innowacji
  • Ochrona pacjentów przed zagrożeniami płynącymi ze stosowania algorytmów AI w ochronie zdrowia
  • Model „patient experience” w praktyce.

PZU Zdrowie to jedna z największych sieci medycznych w Polsce licząca 130 własnych centrów medycznych oraz 2200 placówek partnerskich. W swojej sieci diagnostyki obrazowej wdrożyło pilotażowy program do rozpoznawania udaru mózgu w badaniach tomografii komputerowej, którego model został opracowany przez firmę BrainScan.

Zwracamy uwagę przede wszystkim na potrzeby pacjenta, na to jak rozwiązanie innowacyjne może mu pomóc. Występują u nas również innowacje, które staramy się wdrażać w obszarach operacyjnych, dążąc do optymalizacji procesów wewnątrz firmy, bowiem jesteśmy spółką działającą komercyjnie. Wspólnym mianownikiem badanych przez nas rozwiązań jest niemniej to, że muszą odpowiadać na realne potrzeby jednostek firmy. Nie chcemy wdrażać innowacji dla samej nazwy, że to jest innowacja. Zwracamy uwagę na to, aby rozwiązania były potencjalnie skalowalne w sieci naszych placówek i odpowiadały na konkretne wyzwania stojące przed PZU Zdrowie.  – wskazuje w podcaście Andrzej Browarski, Dyrektor Biura Analiz i Innowacji.

Brainscan to innowacyjny startup wykorzystujący algorytmy AI przy diagnostyce obrazowej. Na podstawie analizy setek tysięcy badań obrazowych TK mózgu opracował certyfikowany system, wspomagający radiologów przy interpretowaniu badań szybciej i pewniej poprzez wykorzystywanie metody uczenia maszynowego.

Analizujemy skany tomograficzne mózgu. Opracowany przez nas system pozwala na automatyczne wykrycie patologii widocznych w tomografii komputerowej i wskazanie, gdzie ona się znajduje. Na daną chwilę wykrywamy 14 patologii z 26, wypełniających wszystkie standardowo spotykane w tomografii komputerowej patologie. System opiera się o wytrenowane na setkach tysięcy badań algorytmy sztucznej inteligencji. Robi to z precyzją i dokładnością, która jest testowana w PZU Zdrowie – mówi w podcaście Szymon Korzekwa, CEO Brainscan.

 2. odcinka podcastu można posłuchać pod linkiem:

https://anchor.fm/zdrowiewrozmowie lub na popularnych platformach streamingowych.

Zapraszamy do zapoznania się także z pierwszym odcinku podcastu, którego gościem był Minister Grzegorz Błażewicz, Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta. Dostępny jest pod tym linkiem: https://anchor.fm/zdrowiewrozmowie