Mother and Child Startup Challenge to pierwszy tego typu projekt w skali Polski oraz jeden z nielicznych na terenie Europy zrzeszający państwowe podmioty medyczne we wspólnym celu – wykorzystanie potencjału technologii medycznych oraz innowacji skierowanych na ochronę zdrowia i życia.

Powodem realizacji tego przedsięwzięcia jest nieustanne poszukiwania nowatorskich, dla większości nieoczywistych, rozwiązań, które mogą pomóc rozstrzygnąć największe troski małych pacjentów i ich opiekunów.

To właśnie dzieci z różnymi schorzeniami, ale także kobiety w ciąży, należą do unikalnych grup, które potrzebują niekiedy wyjątkowych rozwiązań.

Organizatorami przedsięwzięcia, są topowe szpitale w Polsce:

  • Instytut Matki i Dziecka w Warszawie,
  • Centrum Medyczne „Żelazna” w Warszawie,
  • Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,
  • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie,
  • Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku,
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

Zwycięzcami I Edycji Konkursu zostali:

CarnaLife Holo – hologramy ułatwiające operacje

Pierwszy ze zwycięzców – CarnaLife Holo, projekt który został wdrożony we wszystkich szpitalach organizujących poprzednią edycję konkursu. CarnaLife, to przełomowa technologia trójwymiarowej, holograficznej wizualizacji i nakładania w czasie rzeczywistym obrazów, potencjalnie umożliwia przeprowadzenie z lepszym efektem terapeutycznym ciężkich operacji pacjentów pediatrycznych oraz kobiet w ciąży czy noworodków.

Infermedica

Drugim ze zwycięzców – system Infermedica wspierający pacjentów i pracowników ochrony zdrowia na każdym etapie – od pierwszych objawów, przez realizację konsultacji medycznej, aż po profilaktykę i opiekę po. Poza nakierowaniem pacjentów do odpowiedniej opieki, zbiera wstępny wywiad, wspierając personel szpitali w efektywniejszym świadczeniu usług medycznych. Ta technologia została zaaplikowana w Instytucie Matki i Dziecka. Aktualnie trwają pracę nad kontynuacją wdrożeń w 3 innych podmiotach należących do konsorcjum szpitali.

Warunki Konkursu:

W tym roku organizatorzy Konkursu MCSC poszukują rozwiązań dojrzałych – które jak w ubiegłej edycji są gotowe na współpracę z państwowymi podmiotami medycznymi. Dużą zmianą w organizacji przedsięwzięcia jest fakt, że w tegorocznej inicjatywie dostęp do największych szpitali, mogą otrzymać również projekty na mniejszym stopniu zaawansowania czyli innowatorzy i zespoły, których technologie medyczne mogą zrewolucjonizować obszar pediatrii z nastawieniem na pulmonologię, walkę z otyłością i choroby psychiatryczne dzieci i młodzieży.

Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny, znajduje się na stronie: https://motherandchildstartupchallenge.pl/