Podcast “Zdrowie w Rozmowie – o nowych technologiach w medycynie” zakończył swój inspirujący cykl rozmów o świecie przyszłości w sektorze ochrony zdrowia i innowacji medycznych. Ostatni odcinek II serii, poświęconej “Cyfrowym Ścieżkom Pacjenta”, właśnie się ukazał. Poprzez rozmowy z decydentami, ekspertami, a także przedstawicielami startupów i dojrzałych spółek, udało się naświetlić różnorodne aspekty rewolucyjnych zmian zachodzących w ochronie zdrowia. 

Seria “Cyfrowe Ścieżki Pacjenta” przeprowadziła nas przez labirynt innowacji, zadając istotne pytania. Jak zmienia się diagnostyka i leczenie w świecie, w którym technologia jest pionierem? Jakie wyzwania stawia przed nami pokolenie, które jest świadome technologicznie? Czy naszą opiekę zdrowotną naprawdę będziemy mogli dostosowywać podobnie jak filmy na Netfliksie? Oraz jakie nowe horyzonty otwierają się przed firmami farmaceutycznymi i technologicznymi w dziedzinie tworzenia cyfrowych ścieżek pacjenta?

W ostatnim odcinku II serii, gościła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego oraz dyrektorka Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelnia Łazarskiego, odpowiadając na pytania:

  • Czy jesteśmy w stanie zaufać stronie publicznej w zakresie przetwarzania naszych danych o zdrowiu?
  • Jakie wnioski jako społeczeństwo powinniśmy wyciągnąć, jeśli chodzi o ochronę danych medycznych?
  • Czy bycie kobietą sukcesu w sektorze ochrony zdrowia ma wpływ pozytywny, negatywny czy neutralny?
  • Czy dyrektorzy, decydenci i osoby, które zarządzają w ochronie zdrowia są wystarczająco wyedukowane, jeśli chodzi o obecny świat cyfrowy i obecny świat przełomów technologicznych?
  • Jakie mamy narzędzia do oceny nowoczesnych technologii, takich jak np. algorytmy sztucznej inteligencji w zdrowiu?

W dynamicznie rozwijającym się środowisku medycznym, dbałość o zachowanie prywatności danych medycznych oraz zapewnienie ich bezpieczeństwa stanowią nieodzowne priorytety. W miarę jak technologie informatyczne stają się nieodłącznym elementem opieki zdrowotnej, istotne jest zrozumienie, że informacje medyczne pacjentów to nie tylko liczby i wyniki, lecz niezwykle wrażliwe dane, których niewłaściwe wykorzystanie może mieć znaczne konsekwencje.

Ostatnie wydarzenia związane z udostępnieniem przez Ministra Zdrowia danych receptowych sprowokowało nas do dyskusji o bezpieczeństwie danych i zasadach ich przetwarzania.

  • Byłoby najgorszą rzeczą, gdybyśmy dzisiaj dali się ponieść tym emocjom i tej sytuacji, i przestali ufać instytucjom państwa, które są dysponentem naszych danych medycznych – wskazuje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka. 

Podejmowane działania oraz zarządzanie danymi to kluczowe kwestie, o których należy dyskutować, dla zapewnienia skutecznej opieki zdrowotnej i ochrony pacjentów. Niezależnie od trudności, jakie się pojawiają, warto podkreślić wagę współpracy z odpowiednimi instytucjami, które działają w interesie społecznym i zdrowotnym. Przywrócenie zaufania w ten obszar jest kluczowe dla utrzymania stabilności i skuteczności systemu opieki zdrowotnej. 

  • Dane medyczne są złotem systemu ochrony zdrowia. Przynależą przede wszystkim do pacjenta, ale są też czymś co łączy i jest sednem relacji pacjent-lekarz. Są czymś co ma największą wartość w systemie opieki zdrowotnej. To w oparciu o te dane powstają nowoczesne rozwiązania, to dzięki nim jesteśmy w stanie zaoferować pacjentom, dla których często nie było żadnej opcji terapeutycznej, nowe rozwiązanie, to dzięki nim lepiej możemy zagospodarować deficytowe w ochronie zdrowia zasoby, a także wszyscy możemy się cieszyć lepszym zdrowiem i większym bezpieczeństwem. Dlatego wrażliwość na to jak gromadzimy dane i jak z nich korzystamy, jest sprawdzeniem naszej dojrzałości cywilizacyjnej – dodaje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Dla dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki, to co daje jej energię do dalszego działania to misja i cel dążenia do integracji ludzi wokół wspólnej idei systemu zrównoważonego, odpornego na wstrząsy i mądrze wykorzystującego wszystkie dostępne zasoby. Z tego powodu bierze udział w wielu inicjatywach, takich jak tworzenie polskich wytycznych w zakresie Hospital Based HTA, czyli szpitalnej oceny innowacyjnych technologii medycznej, czy uruchomienie na Uczelni Łazarskiego kierunku dedykowanego “AI i innowacjom w zdrowiu”. 

Stworzona przez Koalicję AI w Zdrowiu, zespół ekspertów wZdrowiu oraz Polską Federację Szpitali, seria podcastów “Zdrowie w rozmowie” jest dostępna na najpopularniejszych platformach streamingowych, w tym Spotify oraz Apple. Partnerem cyklu “Cyfrowe Ścieżki Pacjenta” jest Novartis, a partnerami medialnymi są: Medonet, RynekZdrowia.pl, OSOZ i Cowzdrowiu.pl.

Zapraszamy do odsłuchania najnowszego, ostatniego odcinka II edycji!