Od przewidywania początku chorób po opracowywanie spersonalizowanych planów leczenia, innowacje medyczne przekształcają opiekę nad pacjentami i rewolucjonizują sektor opieki zdrowotnej w sposób, który kiedyś wydawał się niemożliwy. Jeśli więc jesteś gotów wkroczyć w przyszłość opieki zdrowotnej i odkryć niesamowity potencjał innowacji medycznych dla pacjentów, to zapnij pasy i przygotuj się na ekscytującą podróż, która pozostawi Cię w zachwycie nad tym, co jest możliwe – już 6 czerwca na Konferencji „AI & MEDTECH CEE”, która odbędzie się w The Crowne Plaza – The Hub, w Warszawie. Rejestracja na wydarzenie możliwa jest na stronie internetowej www.aiwzdrowiu.pl 

– W imieniu organizatorów oraz komitetu naukowego serdecznie zapraszam na tegoroczną Konferencję AI & MEDTECH CEE. Konferencja to okazja do wymiany wiedzy, a także praktycznych doświadczeń w temacie nowoczesnych technologii opartych o rozszerzoną inteligencję (augmented Intelligence) oraz sztuczną inteligencję (artificial intelligence) w regionie Europy Środkowej, w sektorze ochrony zdrowia. Polska Federacja Szpitali jako główny patron Konferencji i promotor innowacji ochronie zdrowia, w tym szczególnie w obszarze nowych technologii, gorąco zachęca menedżerów szpitali oraz innych podmiotów leczniczych do udziału w naszej czerwcowej Konferencji. Osobiście jestem przekonany, że będzie arcyciekawie – wskazuje prof. Jarosław J. Fedorowski, Prezes Polskiej Federacji Szpitali oraz przewodniczący rady programowej konferencji AI & MEDTECH CEE.

 

Innowacje w centrum uwagi

W ostatnich latach w branży opieki zdrowotnej nastąpił gwałtowny rozwój innowacyjnych technologii i rozwiązań mających na celu poprawę wyników i doświadczeń pacjentów. Cyfrowe narzędzia zdrowotne zmieniają sposób, w jaki pacjenci zarządzają swoim zdrowiem. Począwszy od urządzeń typu wearables, które śledzą kondycję i parametry życiowe, po aplikacje mobilne, które przypominają pacjentom o przyjmowaniu leków, narzędzia te umożliwiają pacjentom przejęcie kontroli nad swoim zdrowiem i samopoczuciem. Zapewniając informacje zwrotne w czasie rzeczywistym i spersonalizowane zalecenia, cyfrowe narzędzia zdrowotne mogą pomóc pacjentom w dokonaniu pozytywnych zmian w stylu życia i skuteczniejszym zarządzaniu chorobami przewlekłymi.

Przekonanie, że opieka zdrowotna nie może być zrewolucjonizowana, to już przeszłość. Dzięki innowacjom medycznym, wkraczamy w nowy wymiar opieki nad pacjentem, który umożliwia spersonalizowane podejście do leczenia, wykrywanie chorób na wczesnym etapie oraz zapobieganie ich rozwojowi. Cyfrowe narzędzia zdrowotne mają potencjał, by zmienić sposób, w jaki pacjenci zarządzają swoim zdrowiem. Jako Centrum e-Zdrowia wspieramy społeczeństwo w rozwoju kompetencji cyfrowych w obszarze zdrowia między innymi poprzez liczne kampanie edukacyjno-informacyjne, współpracę z organizacjami pacjentów oraz Akademię CeZ, która ma na celu podnoszenie poziomu kompetencji oraz wiedzy na temat cyfrowych usług i systemów IT w ochronie zdrowia – mówi Paweł Kikosicki, Dyrektor Centrum e-Zdrowia.

 

Jakie odnosimy sukcesy, a jakie porażki?

Nie wszystkie innowacje medyczne, których zaczyna pojawiać się już coraz więcej, odnoszą sukces. Czy mamy szansę się uczyć z błędów przeszłości? Jakie mogą być powody sukcesu i porażki danego rozwiązania?

Układając program 3. edycji konferencji AI & MEDTECH CEE, zwracamy szczególną uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, ma być praktycznie, tzn. chcemy pokazać doświadczenia podmiotów (np. placówek medycznych), które już wdrożyły konkretne innowacyjne rozwiązania, a nie mówić tylko o samych możliwościach, które stwarzają. Po drugie, chcemy więcej uwagi poświęcić perspektywie pacjentów oraz wartości jaką innowacje stanowią z ich punktu widzenia – zapewnia Diana Żochowska, Head of Medonet.

Za jeden z problemów z pewnością można uznać ograniczone bądź tendencyjne dane, bowiem takie dane zaburzają prawidłowe działanie algorytmów AI, które się na nich uczą. W opiece zdrowotnej stronniczość danych może wystąpić, jeśli dane użyte do szkolenia algorytmu nie są reprezentatywne dla populacji pacjentów lub jeśli pewne grupy są niedostatecznie reprezentowane w danych. Ponadto, algorytmy AI, które są opracowywane bez odpowiedniej walidacji klinicznej, mogą być niedokładne lub zawodne w warunkach rzeczywistych. Walidacja kliniczna obejmuje testowanie algorytmu na rzeczywistych danych pacjentów i porównywanie jego przewidywań z diagnozami i terapiami przeprowadzanymi przez ludzkich pracowników służby zdrowia.

Nie brakuje także wyzwań związanych z wdrażaniem rozwiązań, chociażby do placówek opieki zdrowotnej. W tej kwestii cieszy jednak, że Polska może pochwalić się coraz większą ilością udanych wdrożeń w polskich podmiotach leczniczych, o czym więcej można dowiedzieć się z Przeglądu „AI to nie Sci-Fi”. Przegląd przedstawia informacje o konkretnych rozwiązaniach, ale również o realnych korzyściach dla pacjentów, placówki medycznej, personelu medycznego czy wreszcie dla całego systemu opieki zdrowotnej. Nie brakuje tam również wskazówek dla kolejnych wdrożeń.

Jako przedstawiciele sektora opieki zdrowotnej, naszą priorytetową misją jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań i narzędzi, które zapewnią pacjentom najwyższej jakości opiekę i pozwolą na skuteczne zarządzanie swoim zdrowiem. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, rozwijając zaawansowane rozwiązania cyfrowe oparte o technologie mobilne. Przeprowadzamy również kompleksowe procesy certyfikacji aplikacji związanych ze zdrowiem, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad ich danymi medycznymi. Z tego powodu stworzyliśmy także Portfel Aplikacji Zdrowotnych, którego aplikacje wesprą w diagnozie i leczeniu problemów zdrowotnych pacjentów – zapewnia Piotr Węcławik, Dyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Zdrowia.

 

AI & MEDTECH CEE w gronie ekspertów

Gdy wchodzimy w erę medycznej rewolucji cyfrowej, możliwości poprawy opieki nad pacjentem i wyników leczenia są nieskończone. Od urządzeń wearables do sztucznej inteligencji, technologia medyczna rozwija się w niespotykanym tempie, a potencjał nowych innowacji jest nieograniczony. Na Konferencji „AI & MEDTECH CEE” spotkają się czołowi eksperci medyczni z całego świata, aby omówić najnowsze trendy, postępy, sukcesy i porażki, które towarzyszą innowacjom medycznym.

Z tematami od innowacji dla pacjentów do etycznych implikacji wykorzystania AI w medycynie, konferencja zapowiada się jako ekscytujące wydarzenie. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać ekspertów w tej dziedzinie, wziąć udział w ożywionych dyskusjach i nawiązać kontakty z innymi profesjonalistami z branży. Konferencja poruszy tematykę najnowszych trendów w zakresie zrównoważonego rozwoju, danych medycznych i innowacji medycznych oraz pomoże w dyskusji nad sposobem w jaki mogą one poprawić opiekę nad pacjentem.

Podczas gdy medyczna rewolucja cyfrowa nabiera tempa, nowe innowacyjne rozwiązania odgrywają kluczową rolę w transformacji sektora opieki zdrowotnej. Jednym z najważniejszych katalizatorów postępu są startupy medyczne, które prezentują nowe idee, technologie i rozwiązania, zmieniające sposób, w jaki lekarze diagnozują i leczą choroby, a pacjenci zarządzają swoim zdrowiem. Na Konferencji nie zabraknie wyjątkowych startupów, z którymi będzie można się zapoznać w dedykowanej Strefie Startupów – wskazuje Paulina Gumowska, redaktor naczelna Rynku Zdrowia.

W trakcie Konferencji swoją oficjalną premierę będzie miała także IV edycja Raportu „Top Disruptors in Healthcare”, będąca przeglądem startupów medycznych w Polsce i w regionie CEE. Jest to międzynarodowa, najpopularniejsza i jedyna taka publikacja. Raport wspomaga nawiązywanie współpracy między startupami i firmami medycznymi a innymi podmiotami – inwestorami, podmiotami medycznymi, partnerami i klientami końcowymi. Raport będzie także zawierał szczegółowe statystyki dotyczące rynku startupów medycznych, w tym dane o aktualnych potrzebach startupów, wyzwaniach przed nimi stojącymi, finansowaniu, ekspansji zagranicznej oraz o rozwiązaniu.

Konferencja „AI & MEDTECH CEE odbędzie się 6 czerwca w The Crowne Plaza – The Hub, w Warszawie, skąd będzie także transmitowana na żywo poprzez platformę streamingową. Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie poprzez stronę internetową www.aiwzdrowiu.pl