Ochrona zdrowia znajduje się w kluczowym momencie, w którym nowe technologie rewolucjonizują sposób, w jaki diagnozujemy, leczymy i zarządzamy systemem opieki zdrowotnej. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i zaawansowane analizy danych są na czele tej zmiany, przynosząc nowe możliwości dla pacjentów, lekarzy oraz menedżerów.
Technologie takie jak AI, blockchain czy rozszerzona rzeczywistość (AR) wnoszą do medycyny nową jakość. Pozwalają na bardziej precyzyjną diagnostykę oraz personalizację terapii, co bezpośrednio wpływa na skuteczność leczenia. Dodatkowo, optymalizują one zarządzanie zasobami i podnoszą efektywność systemu, jednocześnie poprawiając doświadczenia pacjentów na każdym etapie leczenia.
Przyszłość kadr medycznych – nowe wyzwania, nowe kompetencje
Informatyzacja ochrony zdrowia niesie jednak ze sobą ogromne wyzwania, stawiając przed specjalistami wymagania związane z koniecznością pozyskiwania nowych kompetencji. Zarządzanie zaawansowanymi technologiami, takimi jak AI czy analiza danych, wymaga od kadr medycznych, menedżerów i administracji publicznej zrozumienia i wdrożenia innowacyjnych narzędzi w praktyce. Nowe technologie nie tylko przyspieszają procesy medyczne, ale również wymagają umiejętności krytycznego oceniania ich skuteczności oraz podejmowania decyzji o ich odpowiednim zastosowaniu w dynamicznie zmieniającym się sektorze zdrowotnym. W tej rzeczywistości pojawia się potrzeba rozwijania kompetencji specjalistów, którzy będą potrafili skutecznie wykorzystać te narzędzia, by podnosić jakość opieki zdrowotnej. Odpowiedzią na te potrzeby są studia podyplomowe z zakresu sztucznej inteligencji i innowacji w zdrowiu.
Kierunek: AI i innowacje w zdrowiu
Oferowany w ramach Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego kierunek studiów podyplomowych, których partnerem jest Koalicja AI i innowacji w zdrowiu został stworzony z myślą o ekspertach ochrony zdrowia, menedżerach, lekarzach, prawnikach, ekonomistach, przedstawicielach administracji centralnej i samorządowej oraz osobach, które chcą rozwijać swoje kompetencje w zakresie wykorzystania technologii medycznych. Program łączy najnowszą wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami, pozwalając uczestnikom na rozwój w kluczowych obszarach i zapewniając szerokie zrozumienie przełomowych technologii w medycynie, dzięki czemu absolwenci tego kierunku staną się “generalistami” innowacji w zdrowiu – będą znali aspekty prawne, finansowe i praktyczne dot. tworzenia i wdrażania nowych technologii w medycynie, w tym technologii opartych o AI.
Program wyróżnia się również doświadczoną kadrą, która oprócz wiedzy teoretycznej może pochwalić się wieloletnim, praktycznym doświadczeniem zawodowym w swoich dziedzinach, a także możliwościami networkingu, co daje szansę nawiązywania kontaktów z profesjonalistami z branży oraz zdobywania praktycznych wskazówek od doświadczonych specjalistów. Wśród zeszłorocznych wykładowców byli m.in. Minister Cyfryzacji, Dyrektor Centrum e-Zdrowia, Prezes Polskiej Federacji Szpitali, czy Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Ministerstwie Cyfryzacji.
Rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 trwa tylko do 11 października, dlatego to doskonały moment, aby dołączyć do tej pionierskiej inicjatywy. Studia te to nie tylko okazja do rozwoju osobistego, ale także realny wkład w przyszłość ochrony zdrowia.