W czwartek 13 stycznia 2022 r. ukazał się najnowszy odcinek podcastu „Zdrowie w rozmowie”, którego gościem jest Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.
Fundacja Onkologiczna Alivia edukuje i reprezentuje pacjentów onkologicznych w debacie publicznej. Jej misją jest pomaganie osobom chorym na raka w byciu odważnym pacjentem, który działa proaktywnie, szukając najlepszych dostępnych terapii, personelu medycznego i ośrodków leczniczych. Na każdym etapie Alivia wspiera pacjentów poprzez ich uświadamianie i reprezentowanie, a także dostarcza praktyczne narzędzia do walki z chorobą.
W dobie pandemii Fundacja onkologiczna Alivia rozpoczęła kampanię Onkotaxi, bowiem pacjenci mieli problemy z dotarciem do ośrodków medycznych. Dotychczas wykonane zostało ponad 10 tysięcy kursów, podczas których pacjentom onkologicznym zapewniono bezpieczny i bezpłatny transport do ośrodków leczenia.
– Paradoksalnie pandemia faktycznie dokonała skoku technologicznego, dlatego że to, co wydawało się z technologicznego punktu widzenia proste do wdrożenia w postaci np. telekonsultacji, faktycznie się wydarzyło i to na masową skalę. Odbiór tego przez pacjentów raczej jest pozytywny, choć trzeba także pamiętać o tym, aby zachować pewien balans i dać możliwość pacjentom, tym którzy chcą i czują, że jest taka potrzeba, wizyty bezpośredniej w szpitalu – wskazuje w podcaście Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.
Bartosz Poliński podkreśla, że zderzenie polskiej onkologii z COVID – 19 było bardzo bolesne, szczególnie że jeszcze przed pandemią była ona w kiepskim stanie. Zorganizowanie bezpiecznej i odpowiedniej dla pacjenta wizyty w szpitalu wciąż stanowi problem w polskich szpitalach, w rozwiązaniu którego w niektórych przypadkach może pomóc telekonsultacja.
– Niedopuszczalne w dzisiejszych czasach jest to, że często pacjentów umawia się na tą samą godzinę. Jest poczekalnia w przychodni onkologicznej, w której wszyscy pacjenci są umawiani na tą samą godzinę, czekają tam grzecznie aż zostaną wywołani. Często czekają 3 godziny, 4 godziny, a nawet dłużej – dodaje Prezes Fundacji.
W piątym odcinku podcastu poruszamy również tematy:
– Jak polska onkologia poradziła sobie w dobie pandemii COVID – 19?
– W jakim stopniu nowe technologie przyczyniły się do walki z pandemią? Czy pomogły pacjentom w leczeniu?
– Czy organizacje pacjenckie są gotowe na gwałtowną transformację cyfrową, która już teraz zachodzi?
– Jak wygląda pacjent 2.0. – czyli pacjent korzystający i wymagający od lekarza korzystania z nowych technologii?
– Czy sztuczna inteligencja odbierze pracę lekarzom?
– Pozyskiwanie danych na cele badawczo-rozwojowe.
Podcast „Zdrowie w rozmowie” stworzony został pod auspicjami Polskiej Federacji Szpitali oraz Koalicji AI w zdrowiu. Partnerem Głównym serii innowacje dla pacjenta jest PZU Zdrowie. Patronem medialnym są Rynek Zdrowia, Medonet oraz Cowzdrowiu.
Najnowszego odcinka podcastu, jak i poprzednich odcinków, można posłuchać pod linkiem:
https://anchor.fm/zdrowiewrozmowie lub na popularnych platformach streamingowych (Spotify, Apple, Google+ oraz YouTube).